Kanada Ankara Büyükelçiliği

Kanada Ankara Büyükelçiliği, Kanada’nın Türkiye’deki en önemli temsilcisidir. Kanada ve Türkiye arasındaki ilişkilerin yürütülmesinde bizzat aracılık yapan kurumdur. Ayrıca diplomatik ilişkilerle birlikte vize işlemlerinin sonuçlanmasında en önemli karar merci olduğunu kabul etmek gerekmektedir. Türkiye’de yaşayan Kanada uyruklu vatandaşların evlilik, boşanma, miras gibi resmi işlemlerini gerçekleştirmekle sorumludur.

Kanada Ankara Büyükelçiliği, Kanada’ya ziyarete gitmek isteyen Türk vatandaşlarının ve Türkiye’de yaşan üçüncü dünya vatandaşlarının vize işlemlerini gerçekleştirmek konusunda sorumludur. Fahri konsolosluklarda gerçekleştirilen tüm işlemler için de yine karar merci olduğunu belirtmek mümkündür. Kanada ve Türkiye arasındaki ticari, siyasi ve sosyal bağların geliştirilmesinden sorumlu kurumdur.

Türkiye sınırlarında yaşayan Kanada vatandaşlarına yol göstermekle yükümlüdür. Her türlü resmi işlem takibi için randevu sistemi ile birlikte hizmet vermeye devam etmektedir. Konsolosluk çalışma saatleri dikkate alınarak başvuru yapabilen vatandaşlar her an iletişime geçebilmektedir.

Kanada Ankara Büyükelçiliği Vize İşlemleri

Türk vatandaşları ve Türkiye’de yaşayan üçüncü dünya vatandaşları Kanada vize işlemleri için Ankara Büyükelçiliği’ ne başvuru yapmaktadır. Ankara Büyükelçiliği, başvuruları bizzat kabul edebildiği gibi temsilciler vasıtasıyla da kabul edebiliyor. Her ne şekilde olursa olsun yoğunluk dolayısıyla randevu sistemi ile çalışmaktadır. Önceden aranarak randevu talep etmek, randevu günü ve saatine dikkat ederek Büyükelçiliğe gitmek oldukça büyük önem taşır.

Vize işlemlerini önceden çözüme kavuşturabilmek amacıyla internet üzerinden vize başvuru formu talep edilmelidir. İnternet üzerinden PDF dosyası indirilen vize başvuru formu doğru ve eksiksiz olarak doldurulmalıdır. Formda belirtilen bilgilerin doğru olması büyük önem taşımaktadır. Aksi taktirde pasaport üzerindeki bilgilerle uyuşmayan kısımlar sebebiyle başvuru reddedilmektedir. Form üzerinde güncel biyometrik fotoğraf bulunmalıdır. Pasaportun güncel olması gerekmektedir. Ayrıca gelir belgesi de çıkarılmalıdır. Gelir belgesinin güncel olması büyük öneme sahiptir. Olmazsa olmaz evraklardan biri de vize başvuru dilekçesidir.

Büyükelçilik başvuru türüne göre farklı evraklar da talep edebilir. Bu evraklar vizenin türüne göre değişmektedir. Talep edilen evrakların büyük bir titizlikle ve güncel olarak Büyükelçiliğe teslim edilmesi gerekir. Evraklar konusunda ne kadar hassasiyet gösterilirse vize başvuru sonuçlarının olumlu çıkma ihtimali o kadar yüksek olacaktır.

Kanada Ankara Büyükelçiliği Vize Randevu

Kanada’ya ziyarete gitmek isteyen vatandaşlar vize başvurusu yapmak zorundadır. Ayrıca Türkiye sınırlarında yaşayan Kanada vatandaşlarının tüm resmi işlemleri Kanada Ankara Büyükelçiliği ya da fahri konsolosluklar tarafınca yapılmaktadır. Ancak tüm bu işlemlerin gerçekleştirilmesi için randevu talep etmek önemli bir durumdur. Aracı bir kurumla ya da şahsi olarak yapılan başvuruların randevu ile yapılması işlemlerin daha hızlı gerçekleşmesini kolaylaştıracaktır.

Büyükelçilik aranarak ziyaret sebebi bildirilmeli ve randevu talep edilmelidir. Belirtilen randevu saat ve gününe riayet ederek, gerekli evraklarla birlikte Büyükelçiliğe gitmek de büyük öneme sahiptir. Özellikle vize başvurusu yapanlar, seyahat sebebini kanıtlayıcı evraklarla gitmelidir. Evrakların yanlış ya da eksik olması güven zedelemek için yeterli bir durumdur. Güven zedelemek ise sonuç olarak durumun olumsuz neticelenmesine sebep olmaktadır.

Kanada Ankara Büyükelçiliği Vize Ücretleri

Kanada Ankara Büyükelçiliği, Kanada ve Türkiye arasındaki diplomatik resmi ilişkilerin yürütülmesinden sorumludur. Ayrıca birçok konuda karar merci olarak görev yaptığı bilinen bir gerçektir. Bu konuda İstanbul Başkonsolosluğu en önemli yardımcısıdır. Ancak Ankara Büyükelçiliği temel karar noktasıdır. Vize başvuru formları ve evraklarının tamamı Ankara Büyükelçiliği’ne ulaştırılmaktadır. Bu noktada son karar verilmektedir. Vize ücretlerinin belirlenmesi de yine bu noktada karara bağlanmaktadır.

Büyükelçilik, ücretleri belirlerken öncelikle vize çeşidini dikkate almaktadır. Vize çeşidi kısa süreli vize ise daha uygun ücret talep edilir. Ancak uzun süreli vizeler için ekstra ücret talep edilir. Vize ücreti aslında bir nevi ülkeye giriş haraç bedeli olarak kabul edilmektedir. Bu sebeple giriş çıkış sayısına göre de ücret belirlenir. Tek giriş, çok giriş ve çift giriş olmak üzere çeşitlere ayrılmaktadır. Kanada, vize ücretlerini belirlerken ülkelerle yaptığı anlaşmaları da dikkate almaktadır. Türkiye ile olan siyasi ilişkileri bu noktada ücretlere yansımaktadır.

Kanada Ankara Büyükelçiliği’ne yapılan vize başvurularından sonra vize ücretleri dolar üzerinden yapılmaktadır.Dolarla ödenen ücretler banka hesabına yapılır. Belirtilen banka hesabına yapılamadığı taktirde çek ile ödemeler kabul edilebilir. Vize ücretlerinin danışmanlık firmasının talep ettiği ücretle bağlantısı bulunmamaktadır. Danışmanlık ücretleri ayrı olarak firmaya ödenirken, vize ücretleri Konsoloslukların belirtmiş olduğu hesaplara yapılmaktadır.