Kanada Dil Eğitimi Vizesi

Kanada, kaliteli eğitim kurumlarıyla ünlü bir ülkedir. Kanada’da hem yükseköğrenim hem de dil eğitimi alabilmek mümkündür. Bu ülkede eğitim almak isteyenler, Kanada öğrenci eğitim vizesine sahip olmalıdır. Kanada dil eğitimi vizesi alabilmek, belli kurallar çerçevesinde gerçekleşmektedir. Eğitim planlarının aksamaması ve vize sürecinin hızlı ilerlemesi adına vize süreci bilinçli şekilde takip edilmelidir.

Kanada Dil Eğitimi Vizesi İşlemleri

Kanada’da birçok dil okulu bulunmaktadır. Bu okullar, öğrenci kabul ederken belli kriterleri öne sürmektedir. Kanada’da dil eğitimi almak adına yapılacak vize taleplerinden önce bu okulların araştırılması yerinde olacaktır. Çünkü öğrenci vizesi almanın ilk koşulu, bir dil okuluna kabul edilmektedir. Vize dosyasında en önemli belge, öğrencinin okula kabul edildiğini gösteren belge olacaktır.

Kanada’da eğitim almak adına verilen vizelerin belli türleri bulunmaktadır. Vize başvurusu yapan kimsenin eğitimi 6 aydan daha uzun sürecek ise Kanada S1 öğrenci vizesine başvurmalıdır. 6 aydan daha kısa sürecek eğitimlerde ise, Kanada SX-1 vizesine başvurmak gerekmektedir. Kanada eğitim vizelerinin bir diğer türü daha vardır.

Bu vize Quebec Öğrenci vizesi olarak adlandırılmaktadır. Bu vize Kanada’nın Quebec eyaletinde alınacak eğitimlerde gereklidir. 6 aydan uzun süren dil eğitimlerinde geçerlidir. Bu eyalette eğitim alacak öğrenci, Kanada vizesine ek olarak Quebec vizesini de almak durumundadır. Kanada için alınan öğrenci vizelerinde, doğru vize türüne başvurmak, vizenin reddedilmesine engel olacaktır.

Kanada Dil Eğitimi Vizesi Nasıl Alınır?

Kanada dil eğitimi vizesi almanın ilk işlemi, CIC olarak adlandırılan online sistemden başvuru yapmaktır. Başvuru buradan ilk etapta online olarak yapılır. Kanada Göçmenlik, Mültecilik ve Vatandaşlık bürosu tarafından başvuru değerlendirilmeye alınır. Sorulan sorular, Kanada’da eğitim almaya uygun olup olmadığınızı belirleyen sorulardır. Buna göre daha önceden suç kaydının olup olmadığı önemli bir sorudur.

Kanada’ya tek başına mı yoksa aile bireylerinden biriyle mi gideceğiniz de sorulacaktır. Ayrıca eğitim masraflarını nasıl karşılayacağınıza ait bilgiler sizden istenecektir. Bu masraflar aile bireyleri tarafından karşılanıyor ise, bunu belirtmeniz gerekir. Ancak Kanada’da kaldığınız süre içinde eğitimle birlikte çalışmak da istiyorsanız, bunu da açıkça belirtmelisiniz. Çünkü Kanada, öğrencilere belli koşullar altında çalışma imkanı sunan bir ülkedir.

Yaptığınız bu başvuru, kısa sürede değerlendirilerek, size sonuç bildirilecektir. Başvurunun olumlu cevaplanması halinde birtakım belgeleri hazırlamanız istenecektir. Belgelerinizi hazırladıktan sonra Kanada konsolosluğuna başvurup, vize işlemlerinin kalan kısmını tamamlayabilirsiniz. Kanada konsolosluğu randevu sistemiyle çalışmaktadır. Randevu gününde bizzat orada bulunmanız gerekir. Reşit olmayan öğrenciler, randevuya aileleriyle birlikte gitmelidir. Bu durumda ebeveynlerin imzalaması gereken evraklar bulunmaktadır.

Kanada Dil Eğitimi Vizesi Gerekli Evraklar

Kanada’da dil eğitimi alabilmek için gereken vizede, öncelikle herhangi bir dil okuluna kabul edildiğinizi gösteren belgeye ihtiyaç vardır. Bunun yanı sıra Kanada konsolosluğu resmi sitesinden elde edilecek bir başvuru formu doldurulmalıdır. Formun özellikle doldurulması istenen bölümleri, işaretlenmiştir. Bunların hatasız biçimde doldurulması gerekecektir. Formlarda yapılan hatalar, sürecin aksamasına neden olur.

Kanada dil eğitimi vizesi evrakları arasında öğrenciye ait sağlık raporu ve sabıka kaydı raporu da vardır. Ayrıca öğrencinin ülkesine geri döneceğinin kanıtlanmasına ihtiyaç vardır. Bunun için seyahat belgeleri kanıt olarak kabul edilir.

Vize başvurularında biyometrik fotoğraf çektirilmesi zorunludur. Bu fotoğrafın uluslararası standartlara uygun olması şarttır. Biyometrik fotoğrafın ölçülerinin 35 mm x 45 mm olması önemlidir. Fotoğraftan kişinin açıkça tanınabilmesi esastır.

Bu başvurularda pasaportun belli niteliklere sahip olması istenmektedir. Geçerliliği en az 1 yıl olan bir pasaport gerekmektedir. Pasaportun boş sayfalarının olması zorunludur. Eski, aşınmış pasaportlar kabul edilmez. 10 yıldan daha eski bir pasaport geçerli sayılmaz. Bu durumlardaki pasaportların yenilenmesi önerilmektedir.

Kanada’da dil eğitimi alacak öğrenci eğer 18 yaşından küçükse, aile izin belgesine gerek duyulur. Ailenin, öğrencinin bu yolculuğuna izin verdiğini gösteren belgeleri imzalaması şarttır. Eğitim masraflarında aile öğrenciye sponsor oluyorsa, aile bireyinin gelir belgeleri hazırlanmalıdır.

Öğrencinin Kanada’da eğitim alacağı süre içinde kendisine yetecek kadar parasının olduğunun kanıtlanması gerekir. Bunun için banka hesap bilgileri, vize dosyasında sunulmalıdır. Eğitim uzun süreli ise, yıllık olarak 10.000 Kanada Dolarının banka hesabında görülmesi gerekmektedir.

Bu belgelerden sonra sıra vize ücretinin ödenmesine gelir. Vize ücretinin ödendiğini gösteren dokümanların vize dosyasına eklenmesiyle dosya tamamlanmış olur.