Kanada İstanbul Başkonsolosluğu

Kanada’ya gerçekleştirilecek olan farklı amaçlar altındaki kısa süreli seyahatleri için, Kanada başkonsolosluğuna doğrudan başvuru gerçekleştirilmez. Kanada başvuru merkezleri ya da akredite seyahat acenteleri üzerinden müracaat yapılması gerekmektedir. Aynı zamanda bu işlem internet üzerinden online olarak yapılabilmektedir.

Kanada vize başvurusu için online şekilde form doldurulduktan sonra randevu bölümüne yönlendirilme gerçekleşir. Randevu tarihi kesinleştikten sonra ise çıktısı alınan vize ıslak imza ile evraklar içerisine yerleştirilmelidir. Daha sonra Kanada Konsolosluğu nezdinde görevlendirilmiş Kanada başvuru merkezleri ve farklı seyahat acenteleri üzerinden müracaat tamamlanabilir.

İstanbul ve çevresinde yer alan şehirlerde ikametini gerçekleştiren Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Türkiye’de oturum iznine sahip olan 3. şahıslar, Kanada’ya kısa süreli seyahat adına vize başvurusunu, Kanada Başkonsolosluğu üzerinden gerçekleştirmektedir. Bunun dışındaki diğer şehirler adına Ankara Büyükelçiliği üzerinden işlem yapılmaktadır.

Kanada İstanbul Başkonsolosluğu, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının işlemlerini, Kanada vatandaşlarının işlemlerini ve Türkiye’de oturma izni bulunan üçüncü şahısların işlemlerini ele almaktadır. Kanada vatandaşları pasaport, doğum, kimlik ve bu gibi farklı işlemler adına Kanada konsolosluğundan hizmet almaktadır.

Kanada vize başvurusu kapsamında alınacak ücretler arasında;
– Vize harcı
– Biyometrik işlem kayıt bedeli
– Danışmanlık hizmet bedeli
Bu gibi ücretler Kanada vize başvurusu sırasında alınmaktadır.