Kanada Konsolosluğu

Kanada konsolosluğu, ülkesini Türkiye topraklarında temsil etmekle ve her iki ülke arasındaki ticari, sosyal ve kültürel ilişkileri düzenlemekle yükümlüdür. Kanada Konsolosluğu ayrıca Türkiye’de yaşayan Kanada vatandaşlarının doğum, ölüm, evlilik, pasaport yenileme gibi çeşitlilik gösteren ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla faaliyetler yürütür.

Konsoloslukların, bulundukları ülke topraklarında dokunulmazlıkları bulunan resmi kurumlardır. Konsolsoluğun, hizmet vermekte olduğu yapının üzerinde bulunduğu toprak parçası, temsil etmekte olduğu ülkenin toprağı olarak kabul görmektedir.

Kanada’ya yolculuk yapacak olan Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları, yapacakları Kanada vize başvurularını direkt olarak bu kurumlara yapamamaktadır. Ancak Kanada Konsolosluğu’nun vize verme yetkisi vermiş olduğu kurumlara başvuru yapabilme hakkına sahiptir.

Her ne kadar Kanada vize başvuruları, Kanada Konsolosluğu’nun yetkilendirmiş olduğu aracı kurumlara yapılsa da, yapılan başvuruların asıl değerlendirildiği ve sonuçlandırıldığı makam Kanada Konsolosluğu dur.

Kanada Konsolosluğu Vize İşlemleri

Kanada ülkesi ile alakalı olarak Kanada Vize alımı için yapılan başvuru işlemleri, Kanada büyükelçilikleri vasıtasıyla ya da belli başlı seyahat şirketleri aracılığıyla detaylı ve etkili bir şekilde yapılabilmektedir.

Kanada’ya yolculuk yapabilmeniz için gerekli olan Kanada vizesi alım işlemi sürecinin problemsiz olarak yürütülebilmesi için konu hakkında yeterli bilgi sahibi olmanızın size önemli katkıları olacaktır.

Kanada vize alım işleminde ihtiyacınız olacak belgelerin en önemlileri arasında ilk sırayı Kanada Konsolosluğu vize başvuru formu gelmektedir. Bu form, Konsolosluğun sizinle alakalı bilgilere erişimini sağlamaktadır. Bu nedenle Kanada vize başvuru formunun eksiksiz ve doğru olarak doldurulması, sürecin sorunsuz bir biçimde işlemesine önemli bir katkısı söz konusudur.

Kanada vizesi için ihtiyacınız olan çeşitli belgelerin de varlığı söz konusudur. Bunlar ise;

– 10 yıldan eski olmayan pasaport
– Kimlik fotokopisi
– Pasaportun kimlik bilgilerinizi içeren bölümünün fotokopisi
– 2 adet beyaz arka fonlu biyometrik fotoğraf
– Otel ve uçak rezervasyon bilgileri
– Mevcut banka hesap bakiye bilgileri
– Kanada vize talep dilekçesi

Kanada Konsolosluğu Randevu

Kanada Vizesi başvuruları için öncelikli olarak yapmanız gereken işlem Kanada Konsolosluğu randevusu almak olmalıdır. Randevu alma işlemini internetten kolaylıkla gerçekleştirmeniz mümkündür. Bunun yanında dilerseniz Kanada Konsolosluğunu telefonla arayarak da randevu talebinde bulunabilirsiniz.

Konsolosluk randevusu ile alakalı olarak bilmeniz gereken en önemli bilgi ise, size verilmiş olan saat ve tarihte belirtilen yerde, sizden talep edilmiş olan evrakları eksiksiz olarak yanınızda götürerek olmanızdır. Aksi taktirde vize başvuru süreciniz daha ilk aşamada sorunlu bir hale dönüşecektir.

Kanada Konsolosluğu Vize Ücretleri

Kanada vize ücretleri, talep edilen vize türüne, vize başvurusu gerçekleştirenin durumuna ve çoklu ve ya tekli giriş özelliğine göre farklılık göstermektedir. Bir vize başvurusunda bulunduğunuz taktirde vize işlemleri için ihtiyacınız olan vize türünün harcını yatırmanız gerekmektedir.

Yapmış olduğunuz Kanada vize başvurusunun olumsuz neticelenmesi halinde yapmış olduğunuz vize ücret ödemesini geri iade almanız söz konusu olmayacaktır. Bu hususu bilmeniz yararınıza olacaktır.

Kanada İstanbul Başkonsolosluğu

Kanada’ya yasal olarak giriş yapıp bu ülkede ziyaret gerçekleştirebilmeniz için Kanada vizesi almış olmanız gerekmektedir. Türkiye’de kısa süreli olan Kanada vizelerini vermekle yükümlü durumda olan kurumlar İstanbul’daki Kanada Başkonsolosluğu’dur.

Kanada vizesi bu yetkili makamlara vize başvurusunda bulunarak alınabilmektedir. İstanbul’daki Kanada Konsolosluğu’na Türkiye’nin her şehrinden başvuru yapılabilir. Söz konusu kuruma vize başvuruları şahsen gerçekleştirilebileceği gibi vize işlemlerini gerçekleştirmek için yetki verilmiş durumdaki temsilcilikler aracılığıyla da gerçekleştirilebilir.

Akana vizesinin alınabilmesi için vize başvurusu esnasında başvuracağınız vize türü için gerekli durumdaki evrakları eksiksiz ve de doğru olarak teslim etmiş olmalısınız. Bunun beraberinde vize başvuru ücretini ödemiş olmanız gerekir. Eksik evrakların olması, Kanada vize alımını olumsuz etkileyecektir.

İstanbul Kanada Başkonsolosluğuna girebilmek için yanınızda geçerli bir kimlik kartı bulundurmanız gerekmektedir.
Konsolosluk Hizmetleri:
Her Pazartesi – Cuma: 09:00 – 12:00 arasındadır.
Ticari Hizmetler:
Her Pazartesi – Perşembe: 08:30 – 12:00 ve 12:30 – 15:15 arasında verilmektedir.
Her Cuma: 08:30 – 13:00 arasındadır.

Kanada Ankara Büyükelçiliği

Kanada Büyükelçiliği Türkiye’nin başkenti Ankara’da bulunmaktadır. Ankara’daki Kanada Büyükelçiliği yapılacak olan vize başvuruları için bölge ayrımı yapmaktadır. Bundan dolayı her ilden yapılan başvuruları kabul etmemektedir. Bu kurumlara yapılacak olan başvurular şahsen gerçekleştirilebileceği gibi vize işlemlerini yürütmekle yetkili durumdaki temsilcilikler aracılığıyla da gerçekleştirilebilir.

Kurumun Çalışma saatleri
Her Pazartesi – Persembe: 08.00 – 12.00 ve 12.30 – 16.45 arasında olup
Cuma günleri ise : 08.00 – 12.30 arasında olmaktadır.

Kurum Türkiye ve Kanada’nın resmi tatil günlerinde hizmete kapalı olmaktadır. Bundan dolayı vize başvurusu gerçekleştirirken, kurumun çalışma saatlerini ve resmi tatil günlerini dikkate almanızda önemli bir yarar olacaktır.