Kanada Öğrenci Eğitim Vizesi

Kanada, tüm dünyada refah seviyesi en yüksek olan ülkelerden biridir. Bu ülkede eğitim koşulları da oldukça gelişmiş durumdadır. Bu imkanlar, dünyanın her yerinden birçok öğrenciyi Kanada’da eğitim almaya teşvik etmektedir. Ülkemizden de çok sayıda öğrenci, her yıl Kanada’ya eğitim almak için gitmektedir. Bu eğitimi almak, Kanada öğrenci eğitim vizelerini almaya bağlıdır. Vize başvuruları, oldukça detaylı ve hassas bir sürece bağlıdır. Bu sürecin aksamaması adına gereken prosedürün bilinmesine ihtiyaç vardır.

Kanada Öğrenci Eğitim Vize İşlemleri

Kanada’da yabancı öğrencilere eğitim veren birçok okul bulunmaktadır. Bu okulların her birinin belli şartları vardır. Kanada öğrenci vizesine başvurulmadan önce, okulların araştırılması yerinde olacaktır. Çünkü vize başvurusunda, öğrencinin herhangi bir okula kabul edilmiş olması gerekmektedir. Bu okullardan birisine kabul edildiğini gösteren belge ile eğitim iznine başvurulabilir. Kanada öğrenci vizesi başvurularının ilk şartı, bu ülkeden bir eğitim iznine sahip olmaktadır. Ancak eğitim izni, tek başına bir vize anlamına gelmemektedir. Yani eğitim izni alan kişiler, sadece buna ait evraklarla Kanada’ya seyahat edemez. Eğitim izni belgeleri, vize işlemlerinin önemli bir parçasıdır.

Kanada eğitim iznine başvurmak için, eğitim alınacak okulun kabul mektubu gereklidir. Bununla beraber öğrencinin sabıka kaydının olmamasına ve sağlıklı olduğuna dair bir rapora gerek vardır. Bu belgelerle eğitim iznine başvurulmaktadır. Eğitim izin başvuru formu, Kanada konsolosluğundan temin edilmektedir.

Eğitim izni çıktıktan sonra, vize sürecine devam edilir. Sırada öğrenci vizesinin diğer şartlarını yerine getirmek bulunmaktadır. Bunlar, birtakım belgelerin hazırlanmasıyla sağlanacaktır.

Kanada Öğrenci Eğitim Vizesi Nasıl Alınır?

Kanada öğrenci eğitim vizesi almanın püf noktası, gereken standartlara sahip bir niyet mektubu yazmaktan geçmektedir. Bu niyet mektubu, öğrencinin kendi ağzından yazılmalıdır. Mektubun İngilizce veya Fransızca olması istenmektedir.

Mektubun amacı, öğrencinin Kanada’da neden eğitim almak istediğinin açıklanmasıdır. Kanada’da hangi okulda ne tür bir eğitim alacağından bahsetmesi istenir. Eğitimin süresi, ülkede ne kadar süre ile kalınacağı niyet mektubunda açıklanmalıdır.

Bu niyet mektubunda, öğrencinin maddi kaynaklarından da bahsetmesi istenmektedir. Yani Kanada’da kaldığı süre içerisinde geçimini nasıl sağlayacağı açıklanmalıdır. Eğer masraflar ailesi tarafından karşılanacak ise, bunu karşılayacak aile bireyinden bahsedilecektir. Bu açıklamada amaç, öğrencinin Kanada ülkesine yük olmadan kendi kendisini geçindirebileceğinin kanıtlanmasıdır. Aynı zamanda eğitim tamamlandığında, öğrencinin ülkeyi sorunsuzca terk edeceğinin kanıtlanması beklenmektedir.

Eğer öğrenci, ülkede kaldığı süre zarfında çalışmayı düşünüyorsa, bunu da açıkça belirtmesi kendi yararına olacaktır. Kanada, öğrencilere belli koşullarda çalışma hakkı tanımaktadır. Ancak niyet mektubunda, bunun açıkça ifade edilmesi önemlidir. Bu niyet mektubunun yazılması, Kanada’dan öğrenci vizesi almanın en önemli detayıdır. Mektup yeterli açıklığa sahip değilse, vize başvurusu reddedilebilir. Bu nedenle mektup hazırlanırken dikkatli davranılmalıdır. Mektup hazırlandıktan sonra sıra, diğer evrak ve belgelerin hazırlanmasına gelecektir.

Kanada Öğrenci Eğitim Vizesi Gerekli Evraklar

Kanada öğrenci eğitim vizesi başvurusunda bazı evrakların hazırlanması şarttır. Bunlar vize dosyasına eklenmek suretiyle konsolosluğa teslim edilecektir. Eğitim izin başvuru formu ve vize başvuru formu Kanada konsolosluğundan temin edilerek doldurulabilir. Bunun dışında öğrenciye sponsor olan aile bireyinin çalışma belgeleri hazırlanmalıdır. SGK dökümü, aylık net geliri gösteren belgeler mutlaka hazırlanmalıdır. Buna ek olarak öğrenciye sponsor olan aile bireyinin ek gelirleri varsa, bunların da belgelenmesi yararlı olabilir. Örneğin kira gelirleri, üzerinde görünen gayrimenkullerin belgeleri hazırlanabilir.

Eğer Kanada’ya eğitim almaya giden kişi 18 yaşından küçük ise, vize başvurusunda ailesinin yanında olması gerekmektedir. Ailenin öğrencinin bu seyahatine izin verdiğini gösteren bir belgeye ihtiyaç vardır. Bu belge noterde hazırlanmaktadır.

Vize başvurularında en az bir yıllık geçerliliği olan bir pasaport gereklidir. Eski, yıpranmış pasaportlar geçerli sayılmaz. Seyahat edecek öğrencinin biyometrik dört adet fotoğrafının evraklara eklenmesi istenmektedir. Ayrıca Kanada’da ikamet edilen süre içerisindeki konaklama bilgileri konsolosluğa sunulmak zorundadır. Seyahate ilişkin detaylar da bildirilmelidir. Uçak rezervasyonu belgeleri, dosyaya eklenecektir.

Tüm bu evraklarla birlikte vize başvuru ücreti ödenmiş olmalıdır. Bunun ödendiğine dair banka dekontu, vize dosyasına eklenecektir. Bunlar, Kanada öğrenci vizesi başvurusu için gerekli belgelerdir.

Kanada Öğrenci Eğitim Vizesi Hakkında Detaylar

Söz konusu belgelerin temin edilmesi, vize dosyasını oluşturmak için yeterlidir. Vize dosyası oluşturulduktan sonra konsolosluktan randevu alınması şarttır. Bu randevular, vize talebinde bulunan kimselerin daha yakından tanınması amacıyla verilmektedir. Randevuda kişiye ait parmak izinin alınması işlemleri gerçekleşmektedir. Uluslararası seyahatlerde parmak izinin verilmesi zorunludur.

Bu, uluslararası güvenlik koşulları için yapılan bir uygulamadır. Kanada vize talebinde bulunan öğrenciler eğer reşit değilse, randevuya ebeveynleriyle beraber gitmeleri istenmektedir. Görüşmeler sırasında ebeveynin bizzat imzalaması istenen evrak ve belgeler bulunmaktadır. Bu görüşmelerde kişinin sorulan sorulara rahat, içten cevaplar vermesi süreci daha kolay kılacaktır.

Kanada konsolosluğu, randevuları talepten 1 veya 1.5 hafta sonrasına vermektedir. Bu süreçten sonra yaklaşık 1 hafta içerisinde vize başvurusu sonuçlanmaktadır. Kanada’ya gidecek öğrencilerin seyahat planlarının aksamaması için bu süreleri göz önünde bulundurması tavsiye edilmektedir.