Kanada Ticari Vize

Kanada’ya yapılan çeşitli iş ziyaretleri, ticari vize kapsamında değerlendirilmektedir. Diğer vizelerden daha farklı şartları olan bu vize, oldukça hassas bir süreci içermektedir. Bu süreçte istenilen belgelerin eksiksiz hazırlanması şarttır. Ve bu vizeye ait bazı şartların yerine getirilmesi beklenmektedir. İş seyahatlerinin aksamadan yapılabilmesi adına, vize sürecinin gereken koşullarda ilerlemesi gerekir. Bu nedenle Kanada ticari vize başvurusunda bulunmadan önce gerekli tüm bilgiler araştırılmalıdır.

Kanada Ticari Vize İşlemleri?

Kanada ticari vize işlemlerinin başlatılması için belli koşullar gerekmektedir. Buna göre ticari vize talebinin 6 aydan daha az bir süreyi kapsaması istenmektedir. Bundan daha uzun sürecek iş gezileri, ticari vize kapsamında değerlendirilmemektedir. Gezinin amacında Kanada’da bir iş yeri açmak bulunmamalıdır. Kanada’da yatırım yapmak isteyenler, daha farklı vize türlerine başvurmalıdır.

Ticari vize başvurusunda bulunan kimselerin, gelirleri, kazanç kaynakları bu ülkenin dışında olmalıdır. İşlemlerin başlatılması için gerekli başvuru şartlarında kişinin suç kaydının bulunmaması önemlidir. Seyahat için geçerliliği olan bir pasaportu olmalıdır. Aynı zamanda seyahatte kendisine gerekecek maddi imkanları belgelemek gerekmektedir.
Kanada ticari vize işlemleri kapsamına giren belli ticari faaliyetler bulunmaktadır. Bunlar arasında çeşitli toplantılara, konferanslara katılmak bulunmaktadır. Mal veya hizmet siparişi için, ticari vize alınabilir. Kanada’dan herhangi bir mal veya hizmet satın almak, bu vizenin kapsamındadır.

Ticari vize kapsamında bazı iş eğitimleri de değerlendirilmektedir. Kanada’da bulunan bir işletmeden ticari eğitim almak veya ticari eğitim vermek isteyenler ticari vizeye başvurabilir. Ticari vize işlemleri, ancak bu koşulları sağlayan kimseler için başlatılacaktır.

Kanada Ticari Vizesi Nasıl Alınır?

Ticari vize başvuruları, bir şirket adına yapılmaktadır. Başvurularda yazılan vize talep dilekçesi önem taşır. Bu dilekçe Kanada konsolosluğuna hitap ederek yazılmalıdır. Dilekçede kişinin ziyaret amacı detaylarıyla açıklanmalıdır. Kanada’da ne kadar süreyle kalınacağı, bu esnada ülkede hangi temaslarda bulunulacağı anlatılmalıdır. Dilekçede ülkeden ayrılış tarihi mutlaka belirtilmelidir. Varsa, Kanada’da temas kurulacak olan diğer şirketlerin bilgileri aktarılmalıdır.

Yazılacak olan dilekçenin sonunda şirketin kaşesi kullanılmalıdır. İmzanın ıslak imza olma zorunluluğu vardır. Ziyaret sebebi, Kanada’da bulunan bir şirketin daveti ise, bu da mutlaka belirtilmelidir. Kanada’da faaliyet gösteren bu şirketin davet mektubunun da beyan edilmesine ihtiyaç duyulur.

Ticari vize alabilmek, turist vizesinden çok daha geniş kapsamlı işlemleri içermektedir. Buna göre ziyareti yapacak kimsenin, bir şirkete bağlı olduğunu kanıtlaması zorunludur. Bunun adına şirketin son dönem faaliyet raporları, vergi levhasına ilişkin bilgiler beyan edilmelidir. Ayrıca kişinin bu şirkette çalıştığına dair belgeler hazırlanmalıdır. Bunların hepsi, vize dosyasına eklenecek belgelerdir.

Kanada Ticari Vize Gerekli Evraklar?

Kanada ticari vizesine başvurulurken, hazırlanması gereken birçok belge bulunmaktadır. Bunlar kişisel belgeler, şirket belgeleri, gelir belgeleri, rezervasyon belgeleri olmak üzere sınıflandırılmaktadır. Kişisel belgeler arasında geçerliliği olan bir pasaport ilk sırada gelmektedir. Bu pasaportun en az bir yıl süreyle geçerliliğinin bulunması şarttır. 10 yıldan daha eski veya yıpranmış pasaportlarla vize başvurusu yapılamaz.

Pasaport ile birlikte 2 adet biyometrik fotoğraf istenmektedir. Kanada konsolosluğu 35×45 mm ebatlarındaki biyometrik fotoğrafları kabul etmektedir. Bu fotoğrafın üç ay içerisinde çekilmiş olması zorunludur. Fotoğraftan kişinin açıkça tanınması beklenir. Bir diğer kişisel belge de tam vukuatlı aile nüfus kayıt örneğidir. Bununla beraber nüfus cüzdan örneğinin sunulması beklenmektedir.

Kişinin çalışma belgeleri de ticari vize başvurularında önem taşımaktadır. SGK hizmet dökümü ve giriş bildirgesi belgeleri hazırlanacaktır. Çalışma belgeleri arasında, iş yerinden yazılan bir izin belgesi sunulmalıdır. Bu izin belgesinde kişinin seyahat tarihleri arasında izinli olduğu, şirket tarafından beyan edilmelidir. İzin belgesinin, şirketin antetli kağıdına yazılması ve yetkililer tarafından imzalanması istenmektedir. Başvuru evraklarında şirkete ait beyan edilecek belgeler de mevcuttur. Bunlar güncel şirket faaliyet belgesi, vergi levhası, şirket imza sirküleridir.

Ticari vize talebinde bulunan kimsenin gelir belgeleri de gereken evraklar arasındadır. Bunların başında şirket tarafından verilecek kaşeli maaş bordrosu vardır. Son 3 aylık bordronun beyan edilmesi yeterlidir. Seyahat edecek kimsenin son 3 aya ait banka hesap hareketlerin dökümlerine gerek duyulmaktadır. Ayrıca bu kişinin banka hesabında en az 3000 TL bakiyesinin bulunması istenmektedir. Tüm bunların haricinde seyahat rezervasyonu bilgileri, 30.000 Euro değerindeki sağlık sigortası belgeleri, dosyaya eklenecektir.

Kanada Ticari Vize Ücretleri

Kanada ticari vize başvurularında bu evraklar hazırlandıktan sonra, vize ücretinin yatırılması da şart koşulmuştur. Vize ücretleri gerektiği takdirde her yıl Kanada konsolosluğu tarafından yenilenmektedir. Ücretlerin güncel bedelleri, ekonomik koşullar doğrultusunda şekil almaktadır. Kanada ticari vize bedeli olarak güncel tutar, 185 Kanada doları olarak belirlenmiştir. Bu bedelin 100 doları harç bedeli olarak alınmaktadır.

85 dolarlık bedeli ise, biyometrik işlem kayıt ücreti olarak kabul edilmektedir. Konsolosluk, gereken hallerde ek hizmet ücretleri talep edebilir.

Kanada ticari vize ücretleri, yalnızca online sistemlerden sanal pos ile yatırılmaktadır. Kredi kartı ile yapılan ödemeler kabul edilmektedir. Ücretlerin, daha önceki dönemlerde olduğu gibi bankalardan yatırılması kabul edilmemektedir.