Kanada Turistik Vize

Kanada, günümüzde turistik amaçlı en çok ziyaret edilen ülkeler arasında yer almaktadır. Her yıl, dünyanın pek çok bölgesinden, Kanada’ya turist olarak seyahat edilmektedir. Kanada’ya yapılacak olan turistik ziyaretler, vize ile gerçekleştirilmektedir. Vize alımı için belli bir prosedürün takip edilmesine ihtiyaç vardır. Prosedüre ait detayların bilgisi, vize sürecinin kusursuz ilerlemesine yardımcı olmaktadır. Bu nedenle Kanada vizesi alacak kimselerin, başvurudan önce süreç hakkında bilgi edinmesi tavsiye edilmektedir.

Kanada Turistik Vize İşlemleri?

Kanada turistik vize işlemleri, Kanada konsolosluğu tarafından yürütülmektedir. Ayrıca konsolosluk tarafından bizzat görevlendirilen vize başvuru merkezleri, bu işlemleri yürütme yetkisine sahiptir. Turistik vizeye başvurulurken, talep edilen belgelerin eksiksiz ve hatasız şekilde hazırlanması önem taşımaktadır. Kanada, vize sürecinde bu belgeleri ve prosedürün hatasız takip edilmesini önemsemektedir. Aksi halde vize talebinin reddedilmesi söz konusu olabilir.

Kanada turist vizesine başvurulurken en önemli unsur, geçerliliği olan bir pasaporttur. Ancak geçerli bir pasaporta sahip olan kimseler, vize başvurusunda bulunabilir. Bu pasaportun en az bir yıl süreyle geçerliliğinin olması gerekmektedir. Daha kısa süreye sahip pasaportlar ile başvuru yapılamaz. 10 yıldan daha eski olan pasaportlar geçerli değildir. Üzeri yıpranmış, eski görünümlü pasaportlar da kabul edilmeyecektir. Dolayısıyla vize başvurusunda bulunacak kimselerin, tüm işlemlerin öncesinde pasaportlarını hazırlamaları gerekmektedir. Geçerli bir pasaporta sahip olan kimseler, bu aşamadan muaftır.

Vize işlemlerine başlanırken, uluslararası standartlara sahip biyometrik fotoğraf çekimi önemli bir aşamadır. Vize başvurusunda iki adet biyometrik fotoğrafın dosyaya eklenmesi istenecektir. Bu fotoğrafın son altı ay içerisinde çekilmiş olması önemlidir. Fotoğrafın kişiyi açıkça tanımaya imkan sunmasına ihtiyaç vardır. Pasaport ve fotoğrafın temininden sonra vize işlemlerinde sıra diğer prosedürlerin uygulanmasına gelecektir.

Kanada Turistik Vizesi Nasıl Alınır?

Kanada turistik vizesi alınırken başvuru formunun eksiksiz doldurulması önemlidir. Bu form, Kanada konsolosluğu resmi sitesinden temin edilmektedir. Formun bizzat vize başvurusu yapan kimse tarafından doldurulup, imzalanması gerekir. Bu form, İngilizce veya Türkçe olarak doldurulabilir. Başvurunun reddedilmemesi adına formda beyan edilen bilgilerin hatasız olması şarttır. Eksik, yanlış ve yanıltıcı bilgiler beyan etmek, vize sürecini tehlikeye atar.

Kanada turistik vizesi almanın bir diğer püf noktası da başvuru yapan kimsenin gelir, çalışma ve hesap bilgilerini hatasız sunmasıdır. Buna göre başvuru yapan kimsenin çalıştığı iş yerinden bir izin belgesi alması istenmektedir. İzin belgesi, seyahat edecek kimsenin seyahat edilecek tarihlerde iş yerinden izinli olduğunu gösteren bir belgedir. Bunun yanı sıra SGK dökümleri, son 3 aya ait banka hesap bilgileri beyan edilmelidir.

Eğer başvuru yapan kimse ev hanımı veya öğrenci ise, bu durumda farklı bir prosedür izlenmektedir. Ev hanımı veya öğrenci olan kimsenin seyahat masraflarını karşılayan kimsenin gelir bilgileri gerekmektedir. Eş veya anne, baba olan kişinin çalışma ve gelir bilgileri beyan edilmelidir. Bu taleplerin amacı, kişinin seyahat sırasında kendisine yetecek maddi gücünün olduğunun ispatlanmasıdır.

Kanada Turistik Vize Gerekli Evraklar Nelerdir?

Kanada turistik vizesi alınırken, geniş kapsamlı bir vize dosyası hazırlanacaktır. Bu dosyada vize başvuru formu, pasaport ve gelir bilgileri mutlaka yer alacaktır. Bunlara ek olarak kişinin seyahat amacını dile getiren şahsi bir dilekçe hazırlanmalıdır. Dilekçenin İngilizce olarak yazılması talep edilmektedir. Dilekçede seyahatin amacı, ne kadar süreyle Kanada’da kalınacağı, bu esnada nerede konaklanacağı gibi bilgiler açıklanmalıdır. Ayrıca dosyaya seyahat ve konaklama rezervasyonu bilgileri mutlaka eklenmelidir.

Kanada turistik vizesi evrakları arasında sağlık sigortası belgeleri de bulunmaktadır. Kişinin seyahati sırasında başına gelebilecek olumsuzluklar için, bu sağlık sigortasının yapılması şarttır. Sigortanın kapsamının yeterli olması istenmektedir. En az 30.000 Euro değerindeki bir sağlık sigortasına sahip olunması işlemleri kolaylaştıracaktır.

Yolculuk ailece yapılıyorsa, bazı ek evraklar da istenmektedir. Buna göre evlilik cüzdanı, vukuatlı aile kayıt bilgilerini içeren belgelere gerek vardır. Bu belgeler hazırlandıktan sonra vize dosyası ile beraber Kanada konsolosluğuna başvurulabilir. Başvurular randevu sistemi ile yapılmaktadır. Randevuda vize talebinde bulunan kişiyle yüz yüze görüşme sağlanacaktır. Ayrıca görüşmede kişiye ait parmak izinin alınma işlemi gerçekleşecektir.

Kanada Turistik Vize Ücretleri

Kanada’ya yapılacak turistik ziyaretlerde vize ücretinin ödenmesi de gerekmektedir. Vize ücretleri Kanada konsolosluğu tarafından belirlenmekte olup, ödenmesi zorunludur. Bu ücretler, her yıl güncellenir. Güncellemede yıllık ekonomik durum, enflasyon gibi değerler esas alınmaktadır. Ücretin ödendiğine dair belgenin, vize dosyasına eklenmesi beklenmektedir.

Kanada turistik vize ücretlerinin güncel tutarı, 185 Kanada dolarıdır. Bu bedel yalnızca turist vizeleri için geçerlidir. Diğer vize türlerinde daha farklı ücretler uygulanır. 185 Kanada doları ödemesi beklenen kimselerin, Kanada’ya yapacakları ziyaretlerin 6 aydan daha kısa bir süreyi kapsaması gerekir. Eğer Kanada’da daha uzun bir süre kalınacaksa, daha yüksek vize ücreti ödenmesi talep edilecektir

2017 yılı itibariyle, vize ücretlerinin bankalardan ödenmesi uygulaması artık kaldırılmıştır. Vize başvurusu yapacak kimseler, bu ücreti dijital platformlardan sanal pos aracılığıyla yapabilmektedir. Ödemeler kredi kartıyla alınmaktadır.